Grįžti į pagrindinį puslapį

Neapsigaukite: pagrindiniai skolinimosi pavojai

Prireikus daugiau finansinių išteklių, ne vienas ieško būdo, kaip saugiai jų gauti. Galima prašyti didesnio atlyginimo, skolintis iš draugų arba imti vartojamąją paskolą. Ieškant papildomų pinigų šaltinių, nesvarbu, ar tai skolinimasis iš draugų, ar – vartojamoji paskola, svarbu užtikrinti, kad šaltinis būtų patikimas, nes kitu atveju galima apsigauti ir prarasti daugiau nei gauta.

Vienas svarbiausių skolintojų rodiklių – blogosios paskolos. Tai neveiksnios paskolos, kurias skolininkai delsia sumokėti. Kodėl šis rodiklis turėtų būti svarbus ieškant skolintojo, kai tai yra skolininko atsakomybė? Patikimas skolintojas įvertina savo būsimus klientus, kad vartojamoji ar greita paskola būtų suteikta tik mokiam asmeniui, turinčiam nuolatines pajamas, be to, šios pajamos, palyginti su paskola, turi būti atitinkamo dydžio. Jei skolintojas neatlieka tokios patikros, tai kenkia ne tik jo pelnui (negauna įmokų), bet ir reputacijai. Jeigu vartojamoji paskola imama iš įmonės, kuri turi aukštą blogų paskolų rodiklį, tai gali pakenkti ir pačiam skolininkui: įmonės, norėdamos atgauti prarastus pinigus, gali padidinti palūkanas.

Jeigu nusprendėte imti ilgalaikę arba greitą paskolą, būtina patikrinti būsimą skolintoją:

  • Perskaitykite atsiliepimus apie paskolos davėją. Paklausinėkite asmenų, taip pat ėmusių paskolas toje įmonėje. Taip galėsite sužinoti, ar Jūsų imama vartojamoji paskola ir būsimos palūkanos yra adekvačios ir Jums verta turėti reikalų su šia įmone.
  • Peržiūrėkite įmonės metines ataskaitas: ten gali būti paslėpta tikroji įmonės finansinė padėtis. Būtinai atkreipkite dėmesį į jų gaunamas pajamas, išlaidas.
  • Patikrinkite įmonės finansinius rodiklius, ypač atkreipkite dėmesį į blogųjų paskolų rodiklį. Kaip buvo minėta, šis rodiklis gali parodyti, kiek finansinė įmonė turi neveiksnių paskolų. Kuo daugiau tokių paskolų, tuo, stengiantis gauti daugiau pelno, gali būti nustatytos didesnės palūkanos.
  • Patikrinkite jų siūlomas sąlygas: palūkanas, terminus, galimą sutarties pratęsimą arba nutraukimą, kokios paskolos siūlomos, pavyzdžiui, ar galima tik greita paskola, ar – ir ilgalaikė.
  • Jei ruošiatės pasirašyti sutartį, nepamirškite perskaityti visų punktų.
  • Atsakingas skolintojas turėtų turėti mažą ilgalaikio prasiskolinimo ar palūkanų šuolių riziką.
  • Nepasitikėkite įmone, kuri siūlo itin mažas palūkanas: dažnai taip prisiviliojama klientų, kurie vėliau, deja, negali įvykdyti savo įsipareigojimų.

Pagrindinis neatsakingų skolintojų sukčiavimo atvejis – priviliojimas asmenų, neturinčių nuolatinių pajamų, žadant jiems lengvus pinigus. Tokiais atvejais paprastai siūlomos ir nedidelės palūkanos. Klientui paėmus paskolą tokioje įmonėje palūkanos iškart gali būti pradėtos kelti ir kiekvieną mėnesį reikės mokėti vis daugiau. Galiausiai, asmeniui nebegalint sumokėti susidariusios sumos, viskas bus perduota antstoliams, kurie gautą sumą išsiųs įmonei. Taigi asmuo, susiviliojęs neatsakingais skolintojais, ne tik nepadidins savo finansinių išteklių, bet apskritai liks be jų.

Jeigu kilo bėda ir Jums reikia netikėtai pasiskolinti, būtinai patikrinkite savo paskolos davėją: būsite tikri, kad tam tikru metu Jums nebus pakeltos palūkanos, pakeistos sutarties sąlygos, laiku įvykdysite prisiimtus įsipareigojimus ir grąžinsite paskolą. Prieš imdami greitą paskolą būtinai apskaičiuokite, kokias kasmėnesines įmokas turėsite mokėti.

Naujausi įrašai