Grįžti į pagrindinį puslapį

Kaip įpratinti vaikus gyventi sveikiau

Sveiko gyvenimo būdo nauda neabejoja niekas: sveikas maistas, fizinis aktyvumas garantuoja gerą savijautą. O jei sveikas gyvenimo būdas diegiamas nuo pat mažens – tai tampa įpročiu ir jo laikytis tampa natūralu ir paprasta. Todėl nemaža dalis tėvų, norinčių, kad vaikai kuo mažiau sirgtu, būtų energingi, jau nuo pat mažens stengiasi išugdyti tinkamus įpročius. Ir vis dėlto tai gali būti ne taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Todėl šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše ir dalinamės patarimais, kaip įpratinti vaikus gyventi sveikai ir vietoje saldainių, verčiau pasirinkti obuolį ar bananą.

Būkite tinkamas pavyzdys

Vaikai, matydami, kad tėvai renkasi sveiką gyvenimo būdą, valgo sąmoningai, daug laiko praleidžia gryname ore – patys net nepastebėdami perims šiuos įpročius. Svarbu, kad vaikas nuo mažens augtų tokioje aplinkoje. Nes jei jūsų atžala bus įpratusi maitintis nesveikai, didžiąją dalį laisvalaikio praleisti žiūrint televiziją arba žaidžiant kompiuterinius žaidimus – jums prireiks nemažai pastangų ir kantrybės norint pakeisti  įpročius.

Akcentuokite teigiamus aspektus

Jei nuolat vaikams grūmosite pirštu: to valgyti negalima, ano veikti nevalia ir t.t., sveikas gyvenimo būdas jiems siesis tik su draudimais ir kels neigiamas emocijas. Tada vargu ar vaikai norės patys rinktis sveikesnius dalykus ir kiekvieną kartą, kai nebūsite šalia, jie maištaus. Verčiau vietoje draudimo, pateikite jiems alternatyvas, kurios yra sveikesnės. Pavyzdžiui, vaikas nori limonado? Pasiūlykite jam išgerti natūralių sulčių. Vaikas nori saldainių? Pasiūlykite saldžių vaisių. Vaikas nori pažiūrėti animacinius filmus? Pasiūlykite išeiti į lauką ir kartu ką nors nuveikti. Taip jis išmoks pasirinkti sveikesnius dalykus bei jų nesies su bausme ar draudimu.

Skatinkite judėti visą šeimą

Nuolat organizuokite įvairią aktyvią veiklą, kuria galėtu užsiimti visi šeimos nariai: šiltuoju metų laiku eikite pasivaikščioti, stovyklaukite, žiemą eikite slidinėti ar tiesiog čiuožinėti su rogutėmis nuo kalnų. Vaikas augdamas tokioje aktyvioje aplinkoje, pats jaus poreikį kuo daugiau judėti ir būti gryname ore. O bendros šeimos pramogos yra naudingos ne tik sveikatai, bet ir sustiprins pačios šeimos tarpusavio ryšius.

Trumpinkite laiką, leidžiamą prie televizoriaus ar kompiuterio

Būkite realistai - visiškai uždrausti vaikams žiūrėti televizorių ar būti prie kompiuterio nepavyks, to daryti ir nėra reikalo. Tačiau susitarkite su vaiku, kad kiekvieną dieną jis tam galės skirti tam tikrą laiką, kurį sutarsite. Galite susitarti, kad savaitgaliais tas laikas  bus ilgesnis, o darbo dienomis trumpesnis. Taip bus priimtas bendras kompromisas, kai ir vaikas galės skirti laiko savo mėgstamam užsiėmimui ir tėvai galės džiaugtis, kad jie tam neskiria visos dienos. O ir vaikas jausis įtrauktas į šio susitarimo sudarymą.

Leiskite vaikams patiems išsirinkti savo hobius.

Neretai tėvai, norėdami, kad vaikai kuo mažiau praleistų laiko prie televizoriaus, stengiasi rasti jiems įvairius hobius. Tai yra puiki idėja, tačiau leiskite vaikams patiems išsirinkti, ko jie nori. Duokite laisvę jiems eksperimentuoti, palankyti skirtingus būrelius ir neteiskite, jei viena ar kita veikla pasirodys neįdomi. Tik radęs tai, kas jam pačiam yra įdomu, jis norės užsiimti ta veikla ir tada televizoriui ar kompiuteriniams žaidimams liks vis mažiau laiko.

Vakariene paverskite šeimos tradicija

Stenkitės, kad vakarienė taptų šeimos tradicija ir kiekvieną vakarą susirinkite visi prie bendro stalo, neskubėdami valgykite kokybišką maistą, bendraukite. Taip vaikas nuo pat mažens išmoks valgyti sąmoningai, užuot greitai suvalgius sumuštinį, virtuvėje, tiesiog stovint prie spintelės, jis pirmenybę teiks kokybiškai vakarienei.

Taip pat itin naudingą įtraukti vaikus į patį maisto gaminimo procesą, taip bus ugdomi sveikos mitybos įgūdžiai, vaikai žinos kokius produktus rinktis naudinga ir šeima praleis daugiau laiko kartu.

Norėdami, kad vaikas pats rinktųsi sveiką gyvenimo būdą, svarbu nesiekti to draudimais. Verčiau kalbėkitės su juo, aiškinkite, kodėl vienas ar kitas dalykas jam yra naudingesnis ir pateikite alternatyvas. Taip vaikas neturės neigiamos nuostatos, kad sveika gyvensena yra nuobodi.

Naujausi įrašai