Grįžti į pagrindinį puslapį

Papuošalų priežiūra

Kiekvienas papuošalas gali tapti šeimos relikvija, perduodama iš kartos į kartą. Juk iš vertingų medžiagų pagamintas papuošalas dailiai tiks ir močiutei, ir anūkei. O, kad jis tarnautų ilgai ir visada išliktų kaip naujas – tam yra būtina tinkama priežiūra. Būtent apie tai ir kalbėsime šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše.

Viena pagrindinių priemonių, kuri padės kuo ilgiau išlaikyti papuošalus tvarkingus – visada laikyti juos tinkamai, kiekvieną savo dėžutėje, atskirtą nuo kitų papuošalų, toliau nuo tiesioginių saulės spindulių. Taip dirbinys ilgiau išlaikys savo gerą išvaizdą. Taip pat nepatariama papuošalus laikyti ir vonios kambaryje, mat ten tvyranti nuolatinė drėgmė ilgainiui papuošalams gali imti kenkti.

Sudėtingiausia priežiūra yra sidabro, nes jis, kontaktuodamas su oru ir drėgme, yra  itin linkęs oksiduotis (arba liaudiškai kalbant – pajuoduoja). Tačiau net ir labiausiai oksiduotą sidabro gaminį nesunkiai per trumpą laiką galima atnaujinti. Pati paprasčiausia ir lengviausiai naudojama priemonė – servetėlės, kurios yra skirtos būtent šiam metalui valyti. Jos yra impregnuotos specialiu skysčiu ir užtenka papuošalą lengvai pavalyti  – visos apnašos kaip mat dings. Beje, įdomus faktas, kad šiauštas sidabras oksiduojasi žymiau lėčiau, nei lygus.

Stipriau oksiduotiems papuošalams galima naudoti specialų sidabro valymo skystį, į kurį užtenka dirbinį vos kelioms sekundėms (3-5) pamerkti, tada reikia iš karto ištraukti ir kruopščiai nuplauti po tekančiu vandeniu. Vis dėlto šį skystį naudoti reikėtų atsakingai, nes dažniau naudojant ar dirbinį jame palaikius ilgiau nei rekomenduojama – papuošalui galima kaip tik pakenkti.

Svarbu nelaukti kol papuošalas taps labai oksiduotas ir tada tikrai užteks vos lengvai pavalyti servetėle. Taip pat verta paminėti, kad jau prasidėjus papuošalo oksidacijos procesui – pirmiausiai jis įgyja gelsvą atspalvį, o tik vėliau ima juoduoti.

Auksinių papuošalų priežiūra paprastesnė, nes auksas natūraliai lėčiau oksiduojasi, yra atsparesnis aplinkos poveikiui. Priežiūrai rekomenduojamos panašiai kaip ir sidabrui – specialios aukso valymui skirtos servetėlės bei skystis. Auksui kenkia chloruotas vanduo, tad maudantis baseine, auksinius papuošalus reikėtų nusiimti, antraip jie netrukus praras savo blizgesį.

O štai įvairūs kristalai nėra reiklūs – juos užtenka pavalyti natūralaus pluošto servetėle, tačiau jų laikymui reikia skirti daugiau dėmesio, nes juos galima lengvai sudaužyti. Geriausiai papuošalus su kristalais laikyti paminkštintuose maišeliuose arba paminkštintose dėžutėse. Kad ir kaip dailiai atrodo žibantys papuošalai ant tualetinio stalelio – taip labai lengvai galima juos užkliudyti ir numesti ant žemės.

Neretai galima perskaityti ir įvairių liaudiškų patarimų, apie tai, kaip valyti papuošalus. Pavyzdžiui, patariama jau pajuodavusį sidabrinį žiedą ar kitą papuošalą gerai nušveisti  su dantų šepetėliu ir pasta. Tačiau šveitimas šiurkščiu šepetėliu gali pažeisti paviršių, o dantų pastoje esančios medžiagos – ilgainiui kenkti metalui. Taip pat galima rasti pačių įvairiausių ir netikėčiausių patarimų, kaip kad valyti su rūgpieniu, soda ar pamirkyti saldžiame vandenyje. Tačiau tokiais patarimais verčiau nesinaudoti - jie gali padėti, tačiau suteiks tik trumpalaikį efektą. Ir ilgainiui gali sugadinti papuošalą negrįžtamai. Visada geriau pasikliauti tik profesionaliomis ir patikimomis priemonėmis.

Dar labai svarbu nusiimti papuošalus, dirbant sunkius fizinius darbus, naudojant chemines priemones ar skalbiant. Nusiimti užtruksite vos keletą sekundžių, tačiau išvengsite nereikalingo metalų kontakto su vandeniu bei kitomis kenksmingomis medžiagomis ir  taip ilgiau išsaugosite juos it naujus. Atidžiau reikėtų naudoti ir kvepalus - kvėpintis geriausiai dar prieš dedantis papuošalą, lygiai taip pat ir prieš tepantis rankas kremu – patariama nusiimti nuo pirštų visus žiedus. Nepatariama papuošalų dėvėti ir sportuojant, nes nuo šilumos bei prakaito gali paspartėti oksidacijos procesas.

Net ir pats brangiausias bei vertingiausias papuošalas neilgai trukus prarasti savo žavesį, jei jais bus rūpinamasi netinkamai. O užtenka nedaug: tinkamai, tvarkingai laikyti papuošalus, nuvalyti vos atsiradus pirmiesiems oksidacijos proceso požymiams – ir jūsų papuošalų dėžutė visada išliks kaip nauja.

Naujausi įrašai