Grįžti į pagrindinį puslapį

Ar gali būti taupymas per griežtas?

Kone kiekvienas finansų ekspertas akcentuoja būtinybę taupyti, esą tik taip galima užsitikrinti stabilų finansinį pagrindą, būti pasiruošusiems bet kokioms gyvenimo negandoms ir užtikrinti, kad jūs ir jūsų šeima bus aprūpinti. Taupymo naudos ir svarbos mes neneigiame, tai iš tiesų svarbi finansinio gyvenimo dalis. Tačiau čia, kaip ir visose kitose srityse, patariame vengti kraštutinumo. Todėl šios dienos Vivus Finance tinklaraščio įraše domimės ar gali būti taupymas prie griežtas?

Pasirodo, kad yra situacijų, kai taupymas iš tiesų gali būti per griežtas, turėti neigiamos įtakos ir... kainuoti. Tad bandome pateikti kelias, dažniausiai pasitaikančias klaidas,  dėl kurių taupymo procesas ne tik teikia vien kančias, bet ir padaro daugiau finansinės žalos, nei naudos:

Klaida nr.1 – nerealistiškai griežtas biudžetas

Pajamų ir išlaidų planavimas itin svarbus finansinis aspektas, kuris naudingas ir tiems kurie taupo, ir tiems, kurie ne. Biudžeto planavimas padeda atsakingiau žiūrėti į savo finansus, jaustis užtikrintai ir ramiai, kad nesusidursite su rimtomis piniginėmis problemomis.

Vis dėlto, jei gyvenate itin griežtu taupymo režimu, kai biudžetas suplanuotas centas į centą, nepaliekant nei trupučio lėšų pomėgiams ar laisvai pasirenkamoms išlaidoms,  vargu ar pavyks jo laikytis ilgai. Labai svarbu biudžetą planuoti pagal tai, kaip jūs realiai gyvenate, o ne pagal tai, kaip norėtumėte ar jums atrodo – turėtumėte gyventi. Pavyzdžiui, jei turite kokį nors pomėgi, kuris reikalauja papildomų lėšų, neišmeskite jo iš savo gyvenimo tik dėl to, kad jūsų finansinis planas atrodytų solidžiau. Verčiau susikoncentruokite į tas sritis, kuriose iš tiesų reikėtų sumažinti išlaidas. Net jei  taupote, pasilikite vietos savo pomėgiams, taip būsite tikresni, kad planas veiks ir jis bus ilgalaikis.

Klaida nr.2 – tapimas akcijų auka

Didieji taupymo ekspertai bei žmonės, kuriems tenka griežčiau planuoti savo išlaidas, neretai tampa tikrais akcijų ir gerų nuolaidų medžiotojais. Šis gebėjimas iš tiesų yra puikus, mat galima įsigyti daugybę reikiamų daiktų, rūbų, maisto produktų ir t.t. už ženkliai mažesnę kainą. Tačiau akcijos bei nuolaidos turi ir kitą medalio pusę – neretai jos skatina pirkti net tada, kai jums nieko nereikia, vien todėl, kad „juk tik tiek kainuoja“. Todėl prieš pasiduodami nuolaidų vilionėms, įvertinkite ar daiktas tikrai toks reikalingas? Juk verčiau nusipirkti daiktą, kurio joms iš tiesų reikia be nuolaidos, nei visą krūvą nereikalingų prekių su nuolaida. Apsvarstykite savo kiekvieną išleidžiamą eurą ir išlikite sąmoningi įvairių akcijų metu.

Klaida nr.3 – taupymas be tikslo

Turint konkretų tikslą, kuriam nusprendėte taupyti, procesas tampa kur kas lengvesniu ir malonesniu. Juk, pavyzdžiui, jei nusprendėte taupyti kokiai nors kelionei arba nuosavam namui, net ir pramogų atsisakymas nebus toks baisus, nes jūs žinote vardan ko tai darote. Tačiau neretai pasitaiko žmonių, kurie taupo visose gyvenimo srityse itin griežtai, neleidžia sau jokių malonumų, perka tik pigiausią maistą ir t.t. be jokio tikslo. Tiesiog tik tam, kad būtų taupoma. Žinoma, malonu, kai banko sąskaitoje yra solidi pinigų suma, tačiau ar tai tikrai teikia džiaugsmą? Bet kokie kraštutinumas verčia žmogų jaustis nelaimingu, todėl itin svarbu atrasti pusiausvyrą, tarp taupymo ir išlaidavimo, kuris padėtu finansiškai  jaustis laisvai, bet kartu neatimtu ir gyvenimo džiaugsmo ar laisvė įsigyti tai, ko iš tiesų norisi.

Klaida nr.4 – pirkti tik tai, kas pigu

Taupant, rankos, rodos, pačios tiesiasi link pigesnių prekių parduotuvėse ir aplanko didis džiaugsmas, kai norimam daiktui pavyksta rasti pigią alternatyvą. Ir vis dėlto, toks taupymas, kai perkama tik tai, kas pigu, ilgesnėje laiko perspektyvoje gali kainuoti kur kas daugiau. Pigus daiktas retai gali pasigirti gera kokybe, todėl jis greitai sulūš (nusinešios, susidėvės ir pan.), ir jums reikės vėl keliauti į parduotuvę ir vėl pirkti. O nusipirkus vieną, brangesnį, tačiau kokybišką daiktą, jis jums gali tarnauti ne vienerius metus. Prieš atverdami piniginę pigioms prekėms, įvertinkite tai, kaip dažnai naudosite jį. Jei naudoti planuojate daug ir dažnai – verčiau investuokite į kokybę.

Taupymas – tai svarbus finansinis įgūdis, kurio dėka jusite finansinį stabilumą ir mokėsite prisitaikyti prie besikeičiančios ekonominės situacijos. Vis dėlto venkite kraštutinumo ir greta taupymo, leiskite sau ir pasimėgauti gyvenimu.

Naujausi įrašai